Cinsellikle ilgili yetersiz bilginin arttırılması, yanlış bilgilerin ve inançların düzeltilmesi, cinsel mitler hakkında bilgilendirme ve ileride oluşabilecek sorunlar hakkında danışanlara veya çiftlere yardımcı olmaya Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik (CDR) denir. Bu hizmeti veren hekimlere, psikologlara, psikolojik danışmanlara Cinsel Danışman denir.

Cinsel Sorunlar konusunda uzmanımız Uzman Psikolog Dr.Sinem Malkoç’dan randevu ve bilgi almak için tıklayınız 

Cinsel danışmanlık nedir ve ne değildir ? :

Fizyolojik ve ruhsal pek çok hastalığın hızla arttığı günümüzde cinsel işlev bozuklukları bu problemlerın içinde büyük bir yüzdeyi kaplamaktadır. Bireylerin ve çiftlerin en çok karşılaştıkları sorunlar içinde; cinsel isteksizlik, ereksiyon sorunları, orgazm sorunları vb. Sayılabilir.

Orgazm sorunları gibi cinsel problemler tamamen ruhsal kaynaklıdır ve mutlaka psikoloji kökenli uzmanlar tarafınca danışmanlık edilmelidir. Cinsel işlev bozuklukları alanında çalışan uzmanların psikoloji eğitimi almış olmaları önemlidir çünkü danışmanlık sırasında karşılaşılan engelleri, içsel direnmeleri ancak bu mevzuda eğitimli ve deneyimli bir uzman fark edip yardım sürecini işletebilir.

Dünyada maksimum kabul gören ve bilimsel olarak kullanılan danışmanlık yöntemi cinsel danışmanlıktır. Cinsel danışmanlık cinsel işlev bozukluklarının çözümünde kullanılan, temelinde Bilişsel ve Davranışçı Psikolojik danışma tekniklerinin kullanıldığı tamamen bilimsel bir danışmanlık modelidir. W.Master ve V.Johnson’ın bu danışmanlık modelinin kurucuları olarak kabul edilir. Cinsel danışmanlık uzun çalışmalar sonucunda oluşturulan bir danışmanlık modeldir ve cinsellilik konusunda uzman bir danışan tarafından uygulanması gerekir.

Bu süreçte en güvenilir yöntem olan cinsel danışmanlık, insanoğlunun özeline, mahremine ilişik bir konuya saygıyla yaklaşır ve sistematiktir.

1-2 günlük geçici çözüm vaatlerinde bulunmaz. Ancak öteki cinsel sorunlara veya ruhsal sorunlara kıyasla daha kısa sürelerde çözümü öngörür. Tabi ki çiftte çözüm için elinden geleni yapıyorsa. İyileşme sürecinde pozitif sonuca yetişme oranı %98’dir. Çift ruhsal danışmanlığa emin adımlarla devam ettiğinde birbirlerine destek olduklarında çözüm kaçınılmazdır.

 

Cinsel Sorunlar Konusunda Psikolojik Danışma Alanlarımız

  • Kadınlarda Cinsel Problemler
  • Homofobi
  • Cinsel İsteksizlik
  • Eşcinsellik & Transseksüalizm
Ek Bilgi

Bodrum Cinsel Sorunlar Psikolog – Bodrum Cinsel Danışma Psikolog – Uzman Klinik Psikolog