ÇİFT EVLİLİK DANIŞMANLIĞI NE ZAMAN YARAR SAĞLAR

Çiftler arasında pek çok sorun yaşanmaktadır.Genellikle sorunlar eşler arası iletişim,kendi aileleri ve eşlerinin aileleri ile olan ilişkileri, ekonomik sıkıntılar, toplumsal hayata yönelik davranışlar, sorunlarını çözmede kullandıkları yollar, çocukların yetiştirilmesindeki farklı bakış açıları,cinsel problemler v.b gibi konularda olabilmektedir.Özveri ve saygıyla çözülebilen bu problemler kimi zaman hayatları yaşanmaz hale getirip ev hayatını cehenneme çevirebilir.Peki bu durumda ne zaman,ne yapmak gerek.

Uzmanımız Psikolog Sinem Malkoç Yazdı:

Aşağıdaki durumlarda bir ilişki, danışma desteği ile veya desteksiz olarak gözden geçirilmelidir:

Eşlerden birinin önemli istekleri hakkında artık konuşulmadığında veya bunlar yerine artık  getirilmediğinde

Eşlerden biri veya ikisi sıkça eleştiriyorsa.

Geleceğe ilişkin hedeflerde veya planlarda büyük farklılıklar oluşuyorsa.

Artık ortak ilgi alanları pek kalmadıysa.

İlişki tek taraflıysa, yani her iki eşten biri her zaman kararları veriyorsa, paraya, tatile, arkadaş çevresine, çocuk     yetiştirmeye, cinsel aktivitelere ilişkin kararları veriyorsa ve diğer eş bunun altında eziliyorsa.

Eşlerden biri veya ikisi cinsel olarak seyrek veya hiç tatmin olmuyorsa

Artık güven kalmadıysa.

Eşlerden biri veya ikisi artık destek görmediğini hissediyorsa.

Eşlerden biri veya ikisi, diğeri tarafından çoğu zaman anlaşılmadığını hissediyorsa.

Hayal kırıklıkları ve eleştiriler artık dile getirilmiyorsa.   Eşlerden biri aldatıyorsa.   Eşlerden biri mevcut ilişkiden dolayı psikosomatik rahatsızlıklar yaşamaya başlıyorsa.

Neredeyse her zaman bu sayılanlardan birden fazlası birlikte ortaya çıkıyor. Önceleri eşlerden birinin (neredeyse her zaman kadının) girişimiyle birbiriyle konuşulmaya çalışılıyor.

Çok kez de eşlerden diğeri buna karşı bir kalkan oluşturuyor veya saldırgan suçlamalarda bulunuyor ve çift bir kısır döngü içinde dönüp duruyor. Karşısındakini dinleyememe, karşısındakinin gereksinimlerini anlayamama, kendi hayal kırıklıklarını listelemek ve haklı çıkmaya çalışmak her gün yaşanan konulara dönüşüyor.

Çift-Evlilik danışmanlığı nasıl yardım sağlar?

Eş tedavisi yerleşmiş iletişim kalıplarını kırmaya yardımcı oluyor. Genellikle tekli veya ikili oturumlar düzenleniyor. danışmast, sorunlu alanları çift ile birlikte ortaya çıkartmaya ve ortak danışma hedeflerini belirlemeye çalışıyor.

Benim yürüttüğüm evlilik danışmanlığında, çiftlerin sıkça şikayetçi olduğu çok sayıda soruna ilişkin bilgiler alabileceksiniz.

Bazen de birlikte yaşamak mı yoksa ayrılmak mı istenildiğini anlamak da bir danışma hedefi olmakta. Ardından rol oyunları yardımıyla yeni davranışlar öğrenilmekte. Kendini gözlemleme, eşini dinleme, ona geri bildirim ve yapıcı önerilerde bulunma alıştırmaları, danışmanin konuları arasında yer alıyor.

Çift-Evlilik danışmanlığı şunlara yardımcı olmakta

  • Yaşam öyküsü analizinin yardımıyla eşinin davranışını anlamak
  • Kendi isteklerinin farkına varmak ve bunları dile getirmek
  • Eşinin isteklerinin yeniden farkına varmak
  • Hayal kırıklıklarını ve korkuları dile getirmek
  • Kızgınlığı uygun biçimde ifade etmek
  • İlişkiye yönelik uygun olmayan beklentileri fark etmek
  • Yanlış anlamaları ve önyargıları ortadan kaldırmak

Eşimi çift danışmasine katılmaya nasıl ikna edebilirim?

Çift danışmasinin önkoşulu, eşlerden her ikisinin de değişmeye hazır olmasıdır. Genelde eşlerden biri diğerine göre daha büyük bir baskı altında bulunmakta. Bu durumda artık bu şekilde yaşamaya devam edemeyeceğini ve etmek istemediğini belli etmeli ve eşinden onunla birlikte bu danışmaye katılmasını rica etmelidir.

Bu eş birlikte gelmek istemezse (çift danışmasine karşı gelmenin arkasında çoğu kez suçlanmaktan korkmak yatıyor), diğer eş danışmaye önceleri tek başına gelmelidir. Gelmeyen eşe daha sonra refakatçi olarak bir kere gelmesi teklif ediliyor. O seansta çift danışmasine ilişkin olası korkular hakkında konuşuluyor.